خیابان وحید چهارراه خاقانی طبقه فوقانی بانک سرمایه
031-91004030

اولین گوشی با وای فای ۷

اولین گوشی با وای فای ۷

گفته می‌شود که وای‌فای 7 با سرعت بسیار بالاتر و به کارگیری فناوری‌های پیشرفته‌تر تحول بزرگی در این حوزه به شمار می‌رود.

اولین گوشی هوشمند با پشتیبانی از وای‌فای 7 می‌تواند طی نیمه دوم سال 2024 وارد بازار شود.

به گزارش دیجی‌تایمز، نسل آتی این فناوری قادر است از کانال‌های 320 مگاهرتزی استفاده و از فناوری QAM پشتیبانی کند و در نهایت با همان تعداد آنتن 2.6 برابر سریع‌تر از وای‌فای 6 خواهد بود.

البته این موارد تمامی قابلیت‌های این فناوری نیستد چرا که وای‌فای 7 به عنوان یک نقطه تحول نسلی در این حوزه تلقی می‌شود. به گفته Wi-Fi Alliance، انتظار می‌رود وای‌فای 7 از حداقل سرعت 30 گیگابیت در ثانیه برخوردار باشد که این سرعت انتقال داده می‌تواند حتی به 40 گیگابیت در ثانیه هم برسد.

علت استفاده از چنین سرعتی نیز پشتیبانی از نسل بعدی فناوری‌هایی نظیر عینک‌های واقعیت ترکیبی، استریم ویدیوهای 8K و بازی‌های سنگین نسل آتی کنسول‌ها است.

اطلاعات تکمیلی از وای‌فای 7

با مدنظر داشتن سرعت 30 گیگابیتی وای‌فای 7، سرعت نسل کنونی این فناوری 9.6 گیگابیت در ثانیه است و نسل پیشین یعنی وای‌فای 5 نیز از سرعت 3.5 گیگابیت در ثانیه برخوردار بود، در نتیجه همانطور که مشاهده می‌کنید نسل آتی این فناوری جهشی فوق‌العاده در زمینه سرعت خواهد داشت.

البته هنوز مشخص نیست نخستین برندی که برای گوشی خود سراغ این فناوری می‌رود، کدام خواهد بود. برای مثال خبری مبنی بر اینکه اپل آن را به کار بگیرد، وجود ندارد و این امر جای تعجب چندانی ندارد زیرا این شرکت هنوز حتی استفاده از وای‌فای 6E که از سال 2019 در دسترس است را هم شروع نکرده است.

با این وجود گمان می‌رود اپل به استفاده از نسل کنونی این فناوری ادامه دهد و بدون استفاده از نسخه 6E، مستقیما به سراغ نسل هفتم این فناوری برود. این در حالی است که به نقل از گزارش دیجی‌تایمز، با وجود در راه بودن نسل جدید این فناوری، وای‌فای 6E تنها یک نسخه «میان‌نسلی» محسوب می‌شود.

در پایان بد نیست به این نکته هم اشاره شود که پیش از گوشی‌های هوشمند، این روترها و لپ‌تاپ‌ها هستند که میزبان اولیه وای‌فای 7 خواهند بود. هم اکنون چندین شرکت نام آشنا مثل مدیاتک و کوالکام در حال توسعه این فناوری هستند و زمان‌بندی عرضه آنها نیز با سال 2024 مطابقت دارد.  

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *